Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tarot - co to je

Taroty (tarocchi, trionfi) jsou původně hrací karty s nejasným původem. Nejčastěji jsou spojovány se hrou Taroky či s vykládáním budoucnosti. Názory na jejich původ i využití, stejně jako na jejich symboliku a její funkci, se značně různí.

Přesné informace o tom, kde a kdy se tarotové karty poprvé objevily, neexistují. Z dostupných pramenů můžeme vyvodit, že tarotové karty se používaly s největší pravděpodobností již před rokem 1408. Zprvu patrně jen tzv. Velká arkána, ke kterým se nejpozději v 80. letech 15. století připojily i karty klasické, tzv. Malá arkána. (Arcanum znamená latinsky tajemství, velmi často se chybně vnímá jako slovo ženského rodu, č. jednotného, jako označení celého souboru karet.)

Zatímco Velká arkána mají silný ikonografický základ, malá arkána využívají spíše geometrických tvarů a jednoduchých vegetálních a figurálních motivů. Existují náznaky, že malá arkána bez dvorních karet (Král, Královna, Rytíř a Páže) jsou příbuzná s kartami islámského světa („mamlúcké karty“), které jsou typické absencí jakékoliv ikonografie (Islám zakazuje zobrazování figur či tváří). Ty mohly být přidány k Velkým arkánům spolu s dvorními kartami (hodnostáři) až později.

Ač jsou tarotové karty spojovány v současnosti převážně s předpovídáním budoucnosti, není tato jejich funkce historicky doložitelná (k věštění se používají hlavně od objevení okultisty 19. století). Původně se s velkou pravděpodobností používaly ke hře (trumfy) a k vykládání příběhů (cvičení rétoriky a schopnosti narace).

zdroj: Wikipedie

golden-tarot.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář